Chromianowanie aluminium

Chromianowanie aluminium
Warszawa

Lakierowanie aluminium wymaga specjalnego podejścia. Konieczna jest odpowiednia obróbka chemiczna- chromianowanie Wykonujemy chromianowanie aluminium metodą zanurzeniową. Powłoka chromianowa gwarantuje usunięcie z powierzchni aluminium tlenków i zapewnia doskonałą przyczepność powłok malarskich zgodną z normą qualicoat. Chromianowanie elementów aluminiowych jest procesem niezastąpionym w budownictwie (lakierowanie elewacji i profili aluminiowych do stolarki okiennej), ale i przy powlekaniu obudów elektroniki w kolejnictwie, tramwajach, autobusach elektrycznych i w wielu innych wymagających lakierowania proszkowego elementach eksploatowanych w warunkach zewnętrznych.

Prawidłowo przeprowadzony proces chromianowania gwarantuje wieloletnią trwałość powłoki w eksploatacji w warunkach zewnętrznych. Potwierdzają to badania próbek w komorze solnej i klimatycznej.

Do chromianowania aluminium posiadamy zestaw wanien z kontrolą temperatury , kolumny demineralizacyjne do oczyszczania wody płuczącej i suwnicę, która przenosi kosz z detalami lub same wielkogabarytowe elementy bez kosza.

Wykonujemy na aluminium powłoki chromianu sześciowartościowego i trójwartościowego jako finalną powłokę albo przygotowanie do lakierowania.

Aluminium jest materiałem pokrywającym się w krótkim czasie niewidoczną warstwą tlenku. Warstwa ta znacznie ogranicza adhezję powłok malarskich. Dlatego zwykłe odtłuszczenie powierzchni nie umożliwia uzyskania dostatecznej przyczepności powłok. Nie można więc bez właściwej technologii przygotowania gwarantować wieloletniej trwałości powłok na aluminium zwłaszcza w warunkach zewnętrznych, elewacyjnych.

Najskuteczniejszą metodą rozwiązania tego problemu jest obróbka chemiczna w postaci chromianowania według normy qualicoat. W skrócie polega ona na usunięciu tlenku przez trawienie, a następnie naniesieniu powłoki chromianowej w celu czasowej ochrony powierzchni materiału przed ponownym utlenieniem i szybkie pokrycie farbą proszkową. Norma (obok wielu innych parametrów) określa czystość płukania pomiędzy procesami oraz czystość płukania końcowego. Mamy do tego kolumny do wody demineralizowanej.

Qualicoat

Norma jakościowego lakierowana aluminium preferuje jego chromianowanie. Posiadamy w ofercie taką obróbkę.

Proces chromianowania, a dokładniej chemia używana do tego procesu jest dopuszczona w Unii Europejskiej i szeroko stosowana w najlepszych lakierniach proszkowych w dwóch podstawowych wersjach:

  • chromianowanie żółte sześciowartościowe Cr 6+
  • chromianowanie zielone trójwartościowe Cr 3+

Obie technologie są obecnie w Europie dopuszczone do stosowania. Jednak na najbardziej wymagające rynki (np. Japonia) i dla najbardziej wymagających odbiorców z zachodniej Europy branży kolejowej- wymagane jest użycie ze względów ekologicznych tylko wersji trójwartościowej Cr 3+.

Jak zawsze w takim porównaniu lepiej w testach komory solnej i klimatycznej wypada metoda „mniej ekologiczna” 6+.

W naszej firmie obecnie można zamówić obie metody obróbki aluminium. Jak długo lepsze technicznie materiały starszej generacji będą dopuszczone prawem i będą dostępne- będziemy je stosować. Dla Klientów o wymaganiach sięgających XXII w. udostępnimy technologie jakich oczekują.

W przyszłości będą to metody bezchromowe. Są one już dostępne. Jesteśmy do nich sprzętowo przygotowani. Występują tu jednak duże trudności w ocenie wzrokowej na warsztacie. Ponadto nie ma metod technicznych pomiarów w warunkach zakładowego laboratorium, nawet certyfikowanego znakiem qualicoat. Brak możliwości prostej oceny procesu przygotowania aluminium przed polakierowaniem powoduje, że będziemy stosować sprawdzone od lat metody chromianowe tak długo jak pozwoli na to prawo.

Warszawa jest tylko jednym z wielu rynków krajowych z jakich przybywają do nas Klienci.

Wykonujemy powłoki chromianowe jako osobną usługę. Zleceniodawcy przybywają właściwie z całego kraju.

Adres

05-870 Błonie
ul. Grodziska 15

Godziny otwarcia

7:00 – 16.00
Poniedziałek – Piątek